Grįžti į straipsnius

Keturi patarimai, kaip išvengti sąnarių skausmo

Kelių, alkūnių, riešų ar kitų sąnarių skausmai yra problemos, su kuriomis galima susidurti bet kuriame amžiaus tarpsnyje  ir kurios gali pakoreguoti įprastą gyvenimo būdą. Vietoj ilgų pasivaikščiojimų tenka sėdėti namuose, o vietoj geros nuotaikos apima tik diskomfortas ir susierzinimas.

Kartais apie savo sveikatą žmonės susimąsto per vėlai, kai jau sunku pakeisti situaciją. Geriau pasirūpinti prevenciją nei gydyti. Todėl paminėsime 4 būdus, kurie padės išlaikyti sąnarius sveikus, nelaukiant, kol jie bus pažeisti.

1 patarimas. Joga ir tempimas

Viena iš priežasčių, galinčių sukelti diskomfortą sąnariuose, yra nejudrus gyvenimo būdas. Jei ilgai būnate vienoje padėtyje, kai raumenys ir sąnariai yra neaktyvūs, jie negauna reikiamo maisto medžiagų ir deguonies kiekio.

Tokiu atveju svarbu į savo kasdienybę įtraukti bet kokią veiklą. Čia svarbiausia nepersistengti: jei anksčiau intensyviai nesportavote, neturėtumėte bėgti maratonų ar pradėti kiloti sunkius svorius. Be to, šios sporto šakos gali sukelti sąnarių traumas.

Lengviausia pradėti nuo tempimo – pavyzdžiui, joga, pilatesas. Reguliarios treniruotės (bent 3 kartus per savaitę) daro kūną lankstesnį, padidina raumenų elastingumą, suaktyvina audinių mitybą ir sąnarių paslankumą, tuomet suaktyvėja ir kraujotaka.

Jei oras leidžia, galima sportuoti gryname ore – taip į organizmą patenks daugiau deguonies, o treniruotės suteikis gerą nuotaiką visai dienai.

2 patarimas. Tinkama mityba

Sąnariams reikia sveikos ir subalansuotos mitybos. Svarbu ne tik tos maistinės medžiagos, kurios į organizmą patenka su maistu. Sveika mityba užkerta kelią nutukimui, kuomet papildomi kilogramai sukuria papildomą apkrovą raumenų ir kaulų sistemai bei pagreitina jos susidėvėjimą.

Štai keletas mitybos patarimų, kurie sustiprins jūsų sąnarius ir išlaikys juos sveikus.

  • Būtinai naudokite savo mityboje maistines medžiagas su  baltymais, kuriuose yra kolageno – kremzlių, kaulų, sausgyslių ir kitų jungiamojo audinio elementų. Daugiausia baltymų yra mėsoje, pieno produktuose, ankštinėse daržovėse.
  • Į dietą gali būti įtraukta riebi žuvis, žuvų taukai ir augaliniai aliejai. Juose yra omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių, kurios stiprina kremzlinius audinius.
  • Stebėkite kasdien išgeriamo vandens kiekį. Kremzlėse yra 70-80% vandens – jei jo nepakanka, kremzlinio audinio susidėvėjimas padidės, jis greičiau bus pažeistas.

Greitas, riebus ir aštrus maistas, saldumynai ir krakmolingas maistas kenkia sąnariams – skatina skysčių kaupimąsi ir perkrauna organizmą angliavandeniais.

3 patarimas. Masažas

Daugelis mano, kad masažas reikalingas tik raumenims atpalaiduoti ir limfai išsklaidyti, tačiau taip nėra –masažas  padeda ir sąnariams. Masažo metu padidėja tiek minkštųjų audinių, tiek sąnarių aprūpinimas krauju, pagerėja jų mityba ir judrumas, mažėja įtampa, nuovargio jausmas.

Svarbu, kad masažą atliktų specialistas – kitu atveju, kyla pavojus pakenkti sau ir sąnariams.

4 patarimas. Patogūs batai

Pėda yra visos raumenų ir kaulų sistemos pagrindas. Štai kodėl taip svarbu pasirinkti tinkamus ir patogius batus. Kietapadžiai sportbačiai, aukštakulniai batai, aptempti aulinukai – visa tai gali lemti pėdos deformaciją. Dėl to ateityje gali prasidėti pirštų, čiurnos, kelių, klubo sąnario ir net stuburo funkcijos sutrikimai.

Kad batai ilgai džiugintų ir būtų naudingi sąnariams, turi tvirtai priglusti prie pėdos, bet nespausti. Per siauri modeliai pablogina kraujotaką, o per daug  laisvuose batuose sąnariai nuolat įtempiami.

Taip pat svarbu, kad padas būtų minkštas ir lankstus, nes vaikštant, pagrindinė apkrova tenka pėdai, o tada smūginė banga pakyla į kelių sąnarius ir stuburą. Teisingai parinkta kokybiška avalynė slopins šiuos „smūgius“.

Tinkami batai turi turėti žemą storą kulną – daugiausiai 2-4 cm. Bateliaii su per aukštais kulniukais yra mažiau stabilūs: jie apkrauna pėdos priekinę dalį ir tai gali sukelti traumas.

Ką daryti, jei vis tiek skauda sąnarius?

Visų pirma kreipkitės į gydytoją. Sąnarių skausmas gali būti ir su amžiumi susijęs reiškinys, ir kokios nors traumos ar ligos pasekmė. O jei kreipimąsi pas specialistą atidėsite iki to momento, kai pradės visai “griūti” sąnariai, jiems padėti bus jau labai sunku.

Norėdami sumažinti diskomfortą sąnariuose, galite naudoti gydomuosius tepalus, kuriuose yra keletas aktyvių natūralių komponentų,papildančių vienas kito poveikį  ir yra skirti sąnarių skausmams slopinti:

  • terpentinas ir kamparas, gaunami iš spygliuočių medžių sakų, gerina kraujotaką ir audinių mitybą;
  • gyvačių nuodai mažina uždegimą, malšina skausmą ir gerina sąnarių judrumą.

Nuskausminantį ir priešuždegiminį poveikį sustiprina tepaluose esanti salicilo rūgštis.

Dėl savo veikliųjų medžiagų tokie tepalai tinka esant užsitęsusiems ir varginantiems ne tik sąnarių, bet ir nugaros, bei kaklo raumenų skausmams.

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu: nepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt. Reklamos teksto parengimo data: 2022m. lapkričio mėn.