Mitai apie sąnarių skausmą
Daugelis yra patyrę nepakeliamą sąnarių skausmą ir norėtų kuo greičiau jo atsikratyti. Ir tik labai mažai žmonių nori įsigilinti ir geriau supr
Sąnarių skausmas ir diskomfortas yra gana dažna problema. PSO duomenimis, sąnarių ligos yra trečioje vietoje po kraujotakos ir virškinimo sistemų sutrikimų.
Tačiau nepaisant to, yra daug mitų apie sąnarių problemas. Išanalizuokime juos išsamiau.
Mitas Nr.1. Sąnariai skauda tik vyresnio amžiaus žmonėms
Su amžiumi sąnariai tikrai dirba prasčiau – pagyvenę žmonės sunkiai gali atsisėsti, ištiesti kelius ar pasilenkti. Taip yra dėl kremzlės, dengiančios sąnarį, nusidėvėjimo.
Tačiau tai nereiškia, kad sąnarių problemos kyla tik vyresniems nei 60 metų žmonėms. Rizika gali kilti ir jauniems žmonėms, ypač tiems, kurie per daug apkrauna savo sąnarius, pavyzdžiui, itin aktyviai sportuoja, daug laiko praleidžia stovėdami ar sėdėdami, turi antsvorio.
Mitas Nr.2. Sąnarių skausmas prasideda dėl „druskos nuosėdų“
Druskų nusėdimas sąnariuose dar vadinamas osteofitais arba kaulų išaugomis. Jie atsiranda esant dideliam sąnario apkrovimui. Sąnario kremzlė labai susidėvi, organizmas bando tai kompensuoti ir pradeda „statyti“ kaulinį audinį tose vietose, kur ypač stipri trintis tarp sąnario jungiamųjų audinių.
Dažniausiai osteofitai sukelia skausmą, diskomfortą ir sąnario mobilumo praradimą, tačiau pasitaiko ir besimptomių osteofitų, apie kuriuos pacientas gali net nežinoti.
Mitas Nr.3. Sąnarių skausmas yra traumos pasekmė
Tai iš dallies yra tiesa, ypač kalbant apie sportininkus. Dėl nuolatinio streso, griuvimų ir smūgių sąnarių paviršių dengianti kremzlė susidėvi ir plonėja. Dėl to gali atsirasti artrozė - liga, susijusi su degeneraciniais-distrofiniais sąnarių pokyčiais.
Tačiau traumos nėra vienintelė sąnarių ligų priežastis. Sąnario uždegimas (artritas) gali atsirasti dėl infekcijos, medžiagų apykaitos sutrikimų (pvz., sergant podagra), autoimuninėmis ligomis (pvz., sergant reumatoidiniu artritu) ir dėl daugelio kitų priežasčių.
Mitas Nr. 4. Jei sąnariai traška, tai blogai
Traškėjimo priežastis gali būti ir įgimtos jungiamojo audinio ypatybės (normalus variantas), ir kremzlės uždegimas bei susidėvėjimas. Skirtumas tas, kad po vieno sąnario lenkimo pasigirsta „nekenksmingas traškėjimas“, o po pakartotino judesio – ne. Bet jei sulig kiekvienu judesiu atsiranda traškėjimas ir dar visa tai sukelia skausmą, tuomet būtinai turėtumėte pasikonsultuoti su gydytoju.
Mitas Nr. 5. Tinkama dieta sumažins skausmą
Nėra specialios dietos, kuri išgydytų artritą ar artrozę. Tačiau yra tinkamos mitybos principai, kurie padės kūnui (taigi ir kremzlėms bei sąnariams) būti sveikiems. Meniu turėtų būti bent jau subalansuotas – su optimaliu baltymų, riebalų, angliavandenių, mineralų ir vitaminų kiekiu. Priešingai, nesveikas maistas, pvz., greitas maistas, saldus ir riebus maistas, gali sukelti antsvorį, kuris sukelia pernelyg didelę apkrovą sąnariams, ypač kojų.
Kas dar gali padėti jūsų sąnariams?
Visų pirma, laiku apsilankyti pas gydytoją. Jei atidėsite iki to momento, kai pradės sąnariai “griūti”, jiems padėti bus labai sunku. Taip pat svarbu nepamiršti apie prevencines priemones. Visų pirma galite daugiau vaikščioti, užsiimti joga, kasdien mankštintis; gerti pakankamai vandens; atsisakyti žalingų įpročių.
Norėdami sumažinti diskomfortą sąnariuose, galite naudoti gydomuosius tepalus,kuriuose yra keletas aktyvių natūralių komponentų, papildančių ir sustiprinančių vienas kito veikimą:
• terpentinas ir kamparas, gaunami iš spygliuočių medžių sakų, gerina kraujotaką ir audinių mitybą;
• gyvačių nuodai mažina uždegimą, malšina skausmą ir gerina sąnarių judrumą;
Nuskausminantį ir priešuždegiminį poveikį taip pat sustiprina salicilo rūgštis.