Grįžti į straipsnius

5 priežastys, kodėl skauda sąnarius ir 1 būdas jiems padėti 

Vasara – pats nuostabiausias metų laikas: lauke šilta ir saulėta, todėl galima vaikščioti ir nebijoti peršalimo. Tačiau šiuo laiku gali atsirasti ir kitų sveikatos problemų, pavyzdžiui -  diskomfortas sąnariuose.  

Kad nepakenktumėte sąnariams, verta prisiminti galimas jų problemas vasaros periodu. Jas ir paminėsime šiame straipsnyje, o pabaigoje papasakosime, kaip be skausmo vėl rasti jėgų pasivaikščiojimams ir veiklai lauke. 

1. Darbas sode 

Vasaros viduryje jau įsibėgėja sodininkystė – reikia ir piktžoles ravėti, ir pirmąjį derlių surinkti. Aktyvaus darbo įkarštyje labai lengva nepastebėti, kai sąnariai per daug apkraunami. Dėl to, būnant ilgai pritūpus, gali skaudėti kelius, o neteisingai pakėlus dėžutę su daržovėmis – nugarą. 

Todėl prieš pradedant dirbti sode, svarbu atlikti apšilimą. Tai padės paruošti sąnarius ir raumenis didesnei apkrovai. Taip pat būtina bent kas valandą daryti pertraukas ir nedirbti daugiau nei 4-5 valandas per dieną. 

2. Ilgas sėdėjimas vienoje padėtyje 

Vasara – atostogų ir ilgų kelionių automobiliu, traukiniu ar lėktuvu metas. Kartais tenka daug laiko praleisti vienoje pozicijoje – sulenktais keliais ir/ar sulenkta nugara. Nenuostabu, kad po ilgos kelionės sustingsta raumenys, atsiranda diskomfortas sąnariuose. 

Kad taip nenutiktų, reikia daugiau judėti. Pavyzdžiui, lėktuve ir traukinyje galite atsikelti, pasirąžyti ir šiek tiek pavaikščioti. Automobilyje tai yra sunkiau, bet vairuotojas ir keleiviai turi tinkamai sureguliuoti sėdynę, kad būtų patogu ir keliams, ir nugarai. O jei įmanoma, sustokite bent kas 4 valandas – per pertrauką pravartu šiek tiek pasimankštinti. 

3. Intensyvus vaikščiojimas  

Ilgi pasivaikščiojimai, važinėjimas dviračiu ir riedučiais, bėgiojimas lauke – visa tai labia naudinga sveikatai, bet, kita vertus, gali sukelti sąnarių skausmus. Jei per ankstesnius 2-3 žiemos mėnesius tekdavo tik nueiti į parduotuvę ir atgal, tai dabar organizmas gauna kur kas didesnį krūvį. 

Neparuoštiems sąnariams padidėjusios apkrovos tampa iššūkiu -  gali atsirasti mikrotraumos, dėl kurių laikui bėgant, pradeda skilinėti ir plonėti sąnario kremzlė. 

Patarimas paprastas: judėkite aktyviai, bet saikingai. Jei anksčiau visiškai nesportavote, nereikėtų iš kart susiruošti į 20 kilometrų žygį. Apkrovą sąnariams didinkite palaipsniui ir prieš tai būtinai apšilkite. 

4. Hipotermija po oro kondicionieriumi 

Oro kondicionavimas yra technika, be kurios neįmanoma įsivaizduoti karštos vasaros dienos. Bet tai suteikia ne tik komfortą, esant + 30°C, bet gali ir pakenkti. Užtenka bent 10-20 minučių pasėdėti po šalto oro srove, ir jau esi „supūstas“- skauda kaklą ir nugarą, maudžia sąnarius. 

Pats kondicionierius sąnariams nekenkia. Pradeda skaudėti jau nusilpusius ar pažeistus sąnarius – jie tampa ypač jautrūs temperatūros pokyčiams, o tiksliau, kraujotakos sutrikimams. Todėl nereikėtų sėdėti arti kondicionierių – šalčiausias oras yra vos už 2-3 metrų nuo įrenginio. 

5. Nepatogūs batai 

Prasidėjus karščiams, norisi kuo greičiau nusiauti žieminius batus ir avėti lengvus batelius, basutes ar sportbačius. Tačiau svarbu atsiminti, kad netinkamai prigludę batai, gali sukelti kelių, čiurnos ir kojų pirštų problemų. 

Einant, pagrindinis krūvis tenka pėdai, o vėliau smūginė banga pakyla į kelių sąnarius ir stuburą. Blogi ir nestabilūs batai šių smūgių nesušvelnina, o atvirkščiai – tik sustiprina ir vargina pėdas. Dėvint aukštakulnius, dubuo išsikiša į priekį, apatinė nugaros dalis sulenkiama – tai gali sukelti osteochondrozę ir nugaros skausmus. 

Kaip padėti sąnariams? 

Svarbiausia - nereikia savarankiškai gydytis. Šie skausmai gali būti ligos simptomai, kuriuos laiku atpažinti gali tik gydytojas. Tam, kad sumažėtų sąnarių skausmas, gydytojas jums  paskirs specialius tepalus, pavyzdžiui,  tokius, kuriuose yra keletas natūralios kilmės veikliųjų medžiagų, kaip antai: 

• gyvačių nuodų (kartu su salicilo rūgštimi) mažinančių uždegimą ir malšinančių skausmą; 

• kamparo ir terpentino, kurie skatina kraujotaką ir gerina audinių mitybą. 

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu: nepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt. Reklamos teksto parengimo data: 2022m. lapkričio mėn.