Grįžti į straipsnius

Kodėl gyvatės nuodai naudojami sąnarių skausmo malšinimui?

Nugaros, kelių, rankų ir kojų skausmas yra itin  nemalonus ir gali pakoreguoti įprastą gyvenimo būdą. Norite pasivaikščioti ar padirbėti sode, bet vietoj to turite sėdėti namuose beveik nejudėdami, ar net gulėti lovoje.

Tokiems skausmams palengvinti gali būti skiriami specialūs tepalai su gyvačių nuodais. Straipsnyje atsakysime į dažnai užduodamus klausimus apie tokius vaistus, patarsime, kaip pasirinkti tinkamą.

Kaip išgaunami gyvatės nuodai?

Nuodai yra specialiose roplių liaukose, esančiose viršutinėje galvos dalyje, už akių. Jei gyvatė ką nors užpuola ar yra priversta gintis, ties liaukomis esantys raumenys sparčiai susitraukia ir iššvirkščia šalia jų esančius nuodus, kurie nuteka į gyvatės liežuvėlį. Medicininiais tikslais nuodai iš gyvų gyvačių išgaunami mechaniniu „melžimu“ t.y. nuodingų liaukų masažu, po to džiovinami – taip išsaugomi ilgesnį laiką.

Dėl savo savybių nuodai naudojami medicinoje – daugiausia kaip tepalų ir gelių dalis.

Kaip veikia nuodų pagrindu pagaminti tepalai?

Tokiuose tepaluose esantys gyvatės nuodai naudojami kaip anestetikas – speciali nuoduose esanti medžiaga blokuoja nervines ląsteles ir neleidžia sklisti skausmo impulsams.

Be to, gyvatės nuoduose yra unikalių biologiškai aktyvių medžiagų:

  • proteazės - padidina odos pralaidumą, todėl papildomi tepalo komponentai gali giliai prasiskverbti į uždegimo vietą;
  • hialuronidazė -  pagerina sąnarių paviršiaus sutepimo bei slydimo savybes – vadinasi, sąnariai gali tapti mobilesni.

Dėl to tepalai padeda malšinti skausmą ir mažina sąnarių uždegimą, gerina jų funkciją.

Ar pavojingi vaistai, kurių sudėtyje yra gyvatės  nuodų?

Gyvatės nuoduose yra medžiagų, kurios paralyžiuoja auką. Tačiau tepalų gamybai parenkamos tokios gyvačių nuodų dozės, kurios gydo be pavojingo nepageidaujamo poveikio.

Kaip išsirinkti vaistą nuo sąnarių skausmo?

Tokių tepalų veikimo principas yra vienodas - jie skiriasi tik savo sudėtimi: be nuodų, vaiste gali būti ir kitų komponentų, kurie sustiprina vienas kitą ir suteikia ryškų analgetinį ir priešuždegiminį poveikį.

  • angių nuodai (kartu su salicilo rūgštimi) - mažina uždegimą ir malšina skausmą;
  • kamparas ir terpentinas  - gerina kraujotaką ir skatina audinių trofiką.

Tokie tepalai greitai susigeria, todėl nereikia ilgai laukti ir jaudintis, kad rūbai išsiteps.

Jau po pirmos  panaudojimo savaitės tepalas padeda sumažinti skausmą „judant“, taip pat sumažinti vartojamų sisteminių skausmą malšinančių vaistų (pavyzdžiui, paracetamolio ar diklofenako) dozę, sumažinant gydymo išlaidas ir nepageidaujamo poveikio riziką.

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu: nepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt. Reklamos teksto parengimo data: 2022m. lapkričio mėn.