Grįžti į straipsnius

Kaip pasirinkti tinkamą vaistą išoriniam naudojimui?

Nuolatiniai sąnarių ir nugaros skausmai ne tik vargina psichologiškai, bet ir gali pakenkti darbingumui. Tokiose situacijose gali padėti tepalai nuo skausmo, bet kaip iš visų rūšių išsirinkti tinkamą?

Trys pagrindiniai kriterijai, kurie padės išsirinkti tinkamą vaistą

Pažiūrėkite į sudėtį. Priklausomai nuo sudėties, tepalai gali būti dviejų tipų:

  • NVNU (nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo) – tai diklofenakas, ibuprofenas, ketoprofenas ir kitos veikliosios medžiagos. Tokie tepalai yra gana veiksmingi, be to, skirtingai nei geriamieji NVNU, jie turi daug mažesnį neigiamą poveikį skrandžiui ir žarnynui, tačiau vis tiek turi šalutinį poveikį.
  • Natūralūs NVNU analogai, kurie leidžia sumažinti sintetinių komponentų dalį preparate, o atitinkamai – ir jų nepageidaujamą šalutinį poveikį. Svarbu pažymėti, kad tokia priemonė turi būti registruota kaip vaistas – tai rodo, kad yra atlikti klinikiniai  tyrimai, kurie patvirtino jos veiksmingumą.

Pasirinkite efektyviai veikiančius vaistus

Yra keletas tepalų, skirtų sąnarių ir nugaros skausmui malšinti, tipų, kurie skiriasi savo veikimu:

  • Skausmą malšinantys tepalai veikia skausmo šaltinį ir tuo pačiu stabdo skausmą.
  • Šildantys tepalai turi medžiagų, kurios dirgina jautrias odos nervų galūnes, skatina vietinę kraujotaką, malšina skausmą ir slopina uždegimą.
  • Vėsinantys tepalai turi mentolio, dažnai yra gaminami gelio pagrindu ir turi „skausmą maskuojantį“ poveikį.

Geriau, jei tepalas turi dvigubą veikimą (skausmą malšinantis + šildantis / šaldantis) – taip vaistas bus efektyvesnis ir skausmas praeis greičiau.

Kaip antai, daugiakomponentiniame preparate terpentinas ir kamparas dėl savo vietinio dirginamojo poveikio gerina kraujotaką ir audinių maitinimą, o gyvačių nuodai turi priešuždegiminį ir nuskausminantį poveikį, kuris papildo salicilo rūgšties poveikį.

Pasikliaukite savo jausmais

Jei vaistas vartojamas ilgai, bet nepadeda, reikėtų jo atsisakyti ir kreiptis į gydytoją – jis galės parinkti tinkamą gydymą.

Be to, išorinis vaisto naudojimas neturėtų sukelti nepatogumų. Pavyzdžiui, yra priemonių, kurias reikia tepti daugiau nei tris kartus per dieną, arba jos ilgai džiūsta ar ištepa drabužius. Rinkitės tokius tepalus, kurie tepami 1-2 kartus per dieną ir greitai įsigeria, t. y. jums nereikės laukti, kol produktas susigers.

Jei vaistas nepadeda arba kyla abejonių dėl paties pasirinkto vaisto, nedelskite ir kreipkitės į gydytoją.

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu: nepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt. Reklamos teksto parengimo data: 2022m. lapkričio mėn.