Mitai apie sąnarių skausmą
Daugelis yra patyrę nepakeliamą sąnarių skausmą ir norėtų kuo greičiau jo atsikratyti. Ir tik labai mažai žmonių nori įsigilinti ir geriau supr
„Labai noriu eiti, bet man skauda koją“, – draugai ir vėl išgirsta tokį atsisakymą, kai reikia eiti pasivaikščioti. Kiek planų sugriovė sąnarių skausmas? Kaip gyventi, jei menkiausia veikla sukelia skausmą?
Su amžiumi sąnariai vis labiau primena apie save ir „dėkoja“ už nerūpestingą požiūrį į juos. Visų pirma, dėl per didelių krūvių ir žalingų įpročių. O dabar išsiaiškinsime, kas labiausiai kenkia sąnariams.
Cigaretės, alkoholis ir greitas maistas yra pagrindiniai sveikų sąnarių priešai
Galima parašyti ištisus traktatus apie neigiamą rūkymo poveikį. Mus domina šiuo atvėju tik tai, kad nikotinas didina riziką susirgti osteoporoze, “ardo” kaulus ir sąnarius, blogina pastarųjų mitybą, sukeldamas smulkių kraujagyslių spazmus.
Sąnarius neigiamai veikia ne tik rūkymas, bet ir alkoholis. Sąnarių skausmais, išgėrę alkoholio, gali skųstis net sveiki žmonės. Dažnai alkoholį vartojančio žmogaus sąnariai susidėvi daug anksčiau nei abstinentų.
Netinkama mityba taip pat turi įtakos sąnariams. Viskas, ko taip sunku atsisakyti: rūkyta mėsa, marinuoti agurkai, greitas ir riebus maistas – skaudžiai atsiliepia mūsų sveikatai.
Pernelyg didelis fizinis krūvis ir nejudrus gyvenimo būdas yra vienodai žalingi
Sėdimas gyvenimo būdas yra blogis, visi apie tai seniai žino. Tačiau hiperdinamija ir smūginis sportas taip pat veikia sąnarius. Traumos, žinoma, irgi ilgainiui turi neigiamų pasėkmių. Netgi nedideli sumušimai ir patempimai gali sukelti sąnarių disfunkciją.
Apkrovos, kurią suteikia antsvoris, irgi apsunkina sąnarių veiklą, nes skeletas skirtas tam tikram kūno svoriui (priklausomai nuo ūgio). Perteklinis svoris provokuoja greitą raumenų ir kaulų sistemos degradaciją.
Sąnarius turime apsaugoti nuo nuolatinės drėgmės ir šalčio, nes hipotermija gali išprovokuoti uždegimą, kuris gali tapti lėtiniu. Tačiau karštis – tik trumpalaikis sveikų sąnarių draugas, Reikėtų vengti hipotermijos ir rengtis pagal sezoną, ypač pavasarį ir rudenį, kai orai gali būti apgaulingi.
Svarbu pasirinkti tinkamus batus
Ne mažiau svarbu avėti tinkamus batus, stabilizuojančius pėdas, kurios yra kūno atrama. Optimalus kulno aukštis – 2-4 cm. Piktnaudžiaujant nepatogia avalyne, gali atirasti sąnarių disfunkcija ir skausmas.
Sveika gyvensena saugo sąnarius
Tinkama mityba veikia visus mūsų sveikatos aspektus, įskaitant sąnarius, kuriems reikia vitaminų ir mineralų. Šiuo atžvilgiu dietoje turėtų būti šviežių daržovių ir vaisių, grūdų, augalinio aliejaus, pieno produktų ir daugiau skysčių. Verta teikti pirmenybę šviežiems, o ne konservuotiems maisto produktams. Stengtis sumažinti terminio apdorojimo laiką gaminant, kad produktuose liktų kuo daugiau naudingų medžiagų.
Vaikščiojimas ir sportas, paremti lankstumo didinimu ir tempimu (joga, pilatesas), teigiamai veikia žmogaus organizmą, nes judėjimo metu sąnariai gauna maistines medžiagas.
Pastebėjus pirmuosius simptomus – traškėjimą, diskomfortą, sumažėjusį mobilumą, paraudimą sąnario srityje – reikia kreiptis į gydytoją.
Kaip atsikratyti skausmo
Visada norisi nedelsiant nutraukti nepakeliamą sąnario skausmą, tačiau verta atminti, kad savigyda nėra išeitis. Daugelis žmonių to nepaiso ir dažnai pasirenka NVNU (nesteroidinius vaistus nuo uždegimo). Šie vaistai padeda atsikratyti skausmingų simptomų, tačiau turi nemažai rimtų nepageidaujamų reakcijų ir kontraindikacijų, todėl juos vartoti leidžiama tik prižiūrint gydytojui.
Saugiausia rekomendacija nuo sąnarių skausmo - gydomieji tepalai, kurie turi keletą aktyvių natūralių komponentų tokių kaip: terpentinas ir kamparas, gauti iš spygliuočių medžių sakų, jie gerina kraujotaką ir audinių mitybą. Gyvačių nuodai mažina uždegimą, malšina skausmą ir gerina sąnarių judrumą. Analgetinį poveikį taip pat gali sustiprinti salicilo rūgštis, kuri yra tokių tepalų sudėtinė dalis.