Mitai apie sąnarių skausmą
Daugelis yra patyrę nepakeliamą sąnarių skausmą ir norėtų kuo greičiau jo atsikratyti. Ir tik labai mažai žmonių nori įsigilinti ir geriau supr
Ruduo – tai ne tik romantiškas lapų kritimas ir derliaus nuėmimas, bet ir sąnarių skausmo paūmėjimo laikotarpis. Daugeliui žmonių šis metų laikas tampa tikru „skausmingu laikotarpiu“, kurį norisi kuo greičiau ištverti ir išgyventi.
Straipsnyje papasakosime, kodėl rudenį paūmėja sąnarių ligos ir ką daryti, kad būklė palengvėtų ir vėl pradėtumėte džiaugtis gyvenimu.
Kodėl rudenį skauda sąnarius?
Tam yra keletas priežasčių, dažniausiai iš jų yra šios:
Prasideda drėgni orai, o kartais ir staigūs temperatūros pokyčiai. Pažeisti sąnariai tampa ypač jautrūs šalčiui, tiksliau – kraujotakos sutrikimams hipotermijos metu. Rezultatas paprastas – „užšalę“ sąnariai negauna pakankamai mitybos, jie gali pradėti “susidėvėti” ir skaudėti.
Rudenį aktyvumas mažėja. Sutikite - esant šaltam orui ir lietui, daug mažiau vaikštome ir sportuojame. Vienintelis dalykas, kurio norisi tokiu oru – gulėti namuose po šilta antklode su gardžia kakava ir gera knyga. Dėl to sąnariai dirba mažiau ir „neįšyla“, o sąnario skystis prasčiau sutepa sąnarį. Tai taip pat sukelia sąnarių skausmą.
Kyla pavojus susižeisti. Ši priežastis aktuali rudens pabaigoje, kai prasideda pirmosios šalnos ir buvusių balų vietoje atsiranda ledas, ant kurio galima nesėkmingai paslysti, o visos traumos – nuo mėlynių iki lūžių – padidina būsimų sąnarių problemų riziką.
Kaip padėti sąnariams ir numalšinti skausmą?
Rengtis pagal orą. Po šiltos ir sausos vasaros gali būti sunku prisitaikyti prie oro pokyčių, todėl kartais tiesiog pamirštame šilčiau apsirengti. O tai savo ruožtu gali sukelti hipotermiją ir riziką ne tik peršalti, bet ir pakenkti sąnariams.
Venkite traumų. Jei lauke šalta, reikia avėti batus stabiliais padais. Gatve verta judėti lėtai, sulenkiant kelius ir aplenkiant slidžias vietas.
Nuolat mankštinkite sąnarius. Nebūtina profesionaliai sportuoti – sąnariams užtenka vaikščioti, šiek tiek mankštintis ar užsiimti joga. Jei įmanoma, taip pat stenkitės ilgai nesėdėti vienoje pozoje – jei dirbate sėdimą darbą, darykite pertraukas ir trumpai atlikite fizinius pratimus.
Tinkamai valgykite. Sąnariams, kaip ir visam kūnui, reikalinga sveika ir subalansuota mityba. Visų pirma, reikia stebėti baltymų kiekį produktuose – ar jame yra kolageno, nes tai yra kremzlių, kaulų, sausgyslių ir kitų jungiamojo audinio elementų pagrindas. Dar viena svarbi medžiaga sąnariams – kalcis, kurio gausu pieno produktuose, riešutuose, džiovintuose vaisiuose, žaliose daržovėse. Omega-3 riebalų rūgštys, esančios žuvyje ir augaliniame aliejuje, gali sumažinti sąnarių uždegimą.
Panaudokite tepalus nuo skausmo. Ypač tuos, kuriuose yra keletas natūralios kilmės veikliųjų medžiagų, kaip antai:
• gyvačių nuodai (kartu su salicilo rūgštimi) mažina uždegimą ir malšina skausmą;
• kamparas ir terpentinas skatina kraujotaką ir gerina audinių mitybą.
Dėl savo veikliųjų medžiagų tokie gydomieji tepalai tinka esant užsitęsusiems ir varginantiems ne tik sąnarių, bet ir raumenų, ypač nugaros ir kaklo, skausmams.
Jau praėjus savaitei po pirmojo panaudojimo, tokie tepalai gali padėti sumažinti skausmą „judant“.