Grįžti į straipsnius

Diagnozė arba nuosprendis? Gyvenimo būdas sergant artroze

Artrozė – tai liga, dėl kurios sunaikinama sąnario kremzlė. Ši patologija labai paplitusi visame pasaulyje, o su amžiumi polinkis sirgti artroze didėja, todėl šia liga dažniau serga vyresnio amžiaus žmonės.

Artrozę lemia nemažai požymių, kurie savaime sukelia žmogui daugiau problemų, pavyzdžiui:

  1. Antsvoris skatina artrozės išsivystymą. Esant dideliam svoriui, sąnariai sistemingai suspaudžiami dėl to, kad kremzlės, dengiančios kontaktinius sąnario kaulų paviršius, yra susidėvėjusios. Galų gale sąnarys praranda savo mobilumą, o daugelis nutukusių žmonių gyvenimo pabaigoje patiria didelių sunkumų iki visiško gebėjimo savarankiškai judėti praradimo.
  2. Senos traumos ir didelis fizinis aktyvumas – dar viena dažna tokios patologijos kaip artrozė priežastis. Tai ypač pasakytina apie sportininkus ir žmones, kurie ilgą laiką kasdien užsiima sunkiu fiziniu darbu.
  3. Endokrininės sistemos sutrikimai, mikroelementų trūkumas ir hormonų disbalansas menopauzės sindromo fone – visa tai neigiamai veikia medžiagų apykaitą kauliniuose ir kremzliniuose audiniuose ir galiausiai gali sukelti artrozę.
  4. Uždegiminis / infekcinis procesas sąnaryje arba įgimtas jo vystymosi sutrikimas (vadinamoji displazija) taip pat veikia kremzlinio audinio nykimą.

Dažniausiai artrozė pažeidžia rankų, pėdų, kaklo ir juosmens / stuburo, kelių ir dubens sąnarius. Tuo pačiu metu dideli sąnariai, tokie kaip klubo, kelio, kulkšnies ir peties, pirmauja pagal disfunkcijos sunkumą.

Pirmieji artrozės simptomai:

  1. Sąnarių skausmas. Pradiniame artrozės vystymosi etape skausmas nėra stiprus. Paprastai tai įvyksta esant stipriam fiziniam krūviui ir pailsėjus greitai praeina. Tai yra netiesioginė priežastis, dėl kurios pacientai nedelsdami kreipiasi į gydytoją. Ligai progresuojant, skausmas tampa jaučiamas net ramybės būsenoje. Kartais skausmas gali būti toks nepakeliamas, kad žmogus net negali užmigti.
  2. Sąnarių traškėjimas. Artrozės pažeisto sąnario traškėjimas nesupainiojamas su niekuo, jis yra sausas ir šiurkštus. Kai liga progresuoja, traškėjimas  tampa ryškesnis. Taip yra dėl to, kad kremzlė vis labiau susidėvi, todėl sąnarių paviršiai pradeda trintis  vienas į kitą.
  3. Sumažėjęs sąnarių mobilumas. Pradinėje ligos stadijoje šis simptomas nėra labai pastebimas ir dažniausiai išnyksta, kai žmogus „išsivaikšto“. Tačiau, vystantis ligai, atsiranda rimtas sąnario mobilumo apribojimas – jo galimo judėjimo amplitudė sumažinama iki minimumo.
  4. Sąnario deformacija. Taip nutinka jau pažengusiose artrozės stadijose, sąnarys visiškai pakeičia savo formą.

Artrozė – liga, su kuria tenka gyventi daugeliui žmonių. Tačiau ši liga nėra nuosprendis. Norint gyventi visavertį gyvenimą, pakanka laikytis kelių paprastų taisyklių:

  1. Dieta. Ir tai nereiškia, kad reikia griežtai apsiriboti. Pirmiausia, pakanka pašalinti druskos perteklių, sumažinti kaloringo maisto vartojimą, teikti pirmenybę virtam, o ne keptam maistui.
  2. Šilta apranga. Tai ypač pasakytina apie sezoną, kai orai labai apgaulingi (ruduo, pavasaris). Atminkite, kad jums nuolat gresia pavojus. Jūsų sąnariai yra tas indikatorius, kuris pirmasis reaguoja į oro pokyčius. Štai kodėl dar kartą nerizikuokite – bet koks skersvėjis gali labai paveikti jūsų savijautą.
  3. Judėjimas yra gyvenimas. Bet viskas yra gerai tol, kol tai daroma su saiku. Ypač sergant artritu. Gydytojas padės sukurti naudingų ir reikalingų fizinių pratimų kompleksą sąnarių motorinei veiklai palaikyti. Ypač tinka plaukimas, vaikščiojimas, joga. Intensyvus fizinis aktyvumas nerekomenduojamas.
  4. Tinkami vaistai. Artrozės simptomams palengvinti gydytojai, be dietos ir mankštos, rekomenduoja išorinius skausmą malšinančius vaistus, kurie nepatenka į kraują, todėl neturi sisteminio šalutinio poveikio, skirtingai nuo geriamųjų ir injekcinių NVNU (nesteroidinių vaistų nuo uždegimo) formų. Iš viso to, kas pasakyta, aišku, kad žmogaus sveikata yra jo paties rankose. Tinkamai maitinkitės, kontroliuokite savo svorį, vadovaukitės aktyviu gyvenimo būdu. Jei yra artrozės požymių, kreipkitės į gydytoją, nes svarbu ne tik malšinti skausmą, bet ir pašalinti ligos priežastį.
Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu: nepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt. Reklamos teksto parengimo data: 2022m. lapkričio mėn.